پرتره

نکاتی که در عکاسی پرتره شمارا جذابتر میکند

 

چگونه میتوانید تصاویر پرتره ای تهیه کنید

که تعجب بیننده را برانگیزد؟

 

در این مقاله به روش هایی می پردازیم که با شکستن قوانین و اضافه کردن کمی شانس و تصادف در عکاسی پرتره ، عکس های پرتره قابل قبولی را بگیریم.

پرسپکتیو را تغییر دهید

پرتره

پرتره

اکثرا تصاویر پرتره در حالی گرفته می شوند که دوربین در راستای خط دید سوژه قرار دارد. با این که انجام این کار عرفاً صحیح است، بهتر است زاویه دوربین را کاملاً تغییر دهید تا تصویر پرتره شما جلوه شگفت انگیزی به خود بگیرد.

از بالا به سوژه خود نگاه کنید یا به سوژه بسیار نزدیک شوید. در هر یک از این روش ها، سوژه را از زاویه ای مشاهده خواهید کرد که تصویر شما را جالب توجه می کند.

 تغییر ارتباط چشمی

میزان تأثیر جهت نگاه سوژه بر روی تصویر، بسیار شگفت انگیز است.

در اکثر تصاویر پرتره، سوژه به پایین لنز نگاه می کند. در این حالت، حس برقراری ارتباط واقعی میان سوژه و بیننده ایجاد می شود. ولی شیوه های دیگری را نیز می توان تست کرد:

–  نگاه به محدوده خارج از دوربین :
پرتره

پرتره

از سوژه بخواهید توجه خود را بر روی چیزی نادیده و خارج از محدوده لنز دوربین متمرکز کند. در این حالت، حس صداقت به وجود آمده و بیننده با دیدن عکس، کنجکاو می شود بداند سوژه به چه چیزی نگاه می کند.

این حس کنجکاوی مخصوصاً زمانی زیاد می شود که سوژه نوعی عکس العمل نشان داده باشد (مثلاً لبخند یا تعجب). این را بدانید که وقتی از سوژه می خواهید به خارج از کادر عکس نگاه کند، می توانید توجه بیننده عکس را به لبه و کادر تصویر نیز جلب نموده و او را از کانون توجه (سوژه عکس) کمی دور کنید.

-نگاه کردن داخل کادر :
پرتره

پرتره

در عوض می توانید از سوژه بخواهید به چیزی (یا کسی) داخل کادر عکس نگاه کند.

مانند نگاه یک بچه به توپ، یک زن به نوزادش و یک مرد به بشقاب پاستا. زمانی که چیزی را در اختیار سوژه قرار می دهید که به آن نگاه کند (که داخل کادر است)، دومین کانون توجه و رابطه ای میان او و سوژه اولیه را ایجاد می کنید. هم چنین با این کار می توانید برای عکس خود، یک “داستان” بسازید.

 

 قوانین ترکیب را بشکنید

قوانین” بسیاری در مورد ترکیب وجود دارد که ما با آن ها رابطه عشق/نفرت داریم.

نظر من این است:

با این که دانستن و به کار بردن آن ها مفید است، دانستن روش های سرپیچی از آن ها جهت خلق تصاویر چشمگیر نیز سودمند خواهد بود.

قانون Rule of Thirds می تواند شکسته شود:
پرتره

پرتره

قرار دادن سوژه در نقطه کور نیز گاهی می تواند تصویر جالبی ایجاد کند؛ یا حتی قرار دادن سوژه درست در لبه و کناره های عکس می تواند گاهی منجر به خلق تصاویر شگفت انگیزی شود.

قانون دیگری که معمولاً در عکاسی پرتره از آن سخن می گوییم، این است که به سوژه فضایی بدهید تا داخل آن نگاه کند. این قانون واقعاً خوب کار می کند ولی گاهی می تواند شکسته شود.

نورپردازی را امتحان کنید

 

عنصر دیگری که می توانید در عکاسی پرتره مطرح کنید، روش نورپردازی است. امکانات نامحدودی برای استفاده از نور در تصاویر پرتره وجود دارد.

تاباندن نور از کنار، نورپزدازی از عقب و به صورت نیمرخ سیاه نشان دادن سوژه برای مخفی کردن ویژگی های مدل می تواند مفید باشد.

استفاده از تکنیک هایی مانند عکسبرداری آهسته، می تواند تصاویر تأثیرگذار و جذابی خلق کند.

سوژه را از حالت راحتی و آسودگی خارج کنید

پرتره

پرتره

اخیراً با عکاسی مصاحبه کردم و او در مورد یک پرتره که از یک کارمند در منزلش گرفته بود با من صحبت کرد. آن ها عکس های زیادی گرفته بودند؛ عکس هایی از سر و شانه ها، چند عکس پشت میز کار، عکس هایی در مقابل تقدیرنامه های قاب گرفته شده و انواع دیگری از این قبیل. اگر بخواهیم منصفانه نظر بدهیم، تمام آن ها قابل قبول بودند ولی هیچ کدام واقعاً برجسته و چشمگر نبودند.
عکاس و مدل هر دو موافق بودند که تعداد زیادی عکس قابل استفاده وجود دارد ولی آن ها مایل بودند عکس ویژه و خاصی خلق کنند. عکاس پیشنهاد داد تعدادی عکس در حال پرش را امتحان کنند!

مدل ابتدا مردد بود ولی نهایتاً به این پیشنهاد تن داد. در این حالت، سوژه در حالی که لباس رسمی کار پوشیده است، شروع به پریدن می کند! این عکس ها بسیار جالب، شگفت انگیز و کمی هم خنده دار بودند.
در حالی که ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، ولی این عکس ها در یک مجله به چاپ رسیدند. آن ها یک سری تصاویر برجسته و ویژه بودند و مجله را متقاعد کردند که او شخصی است که آن ها مایلند به همه نشان دهند.

خالصانه و صادقانه عکاسی کنید

پرتره

پرتره

گاهی اوقات عکس هایی که در آن ها سوژه ژست گرفته است، قابل قبول هستند. بعضی از مردم با ژست گرفتن مخالفند؛ بنابراین تغییر دیدگاه به روش عکاسی صادقانه می تواند کارگشا باشد.
از سوژه خودتان در محل کار، با خانواده یا در حین کارهای مورد علاقه اش عکس بگیرید.

با این کار، آن ها در شرایط راحت تر و آسوده تری قرار می گیرند و شما می توانید عکس های ویژه ای بگیرید.

در این عکس ها، عکس العمل مدل نسبت به شرایطی که در آن قرار دارد کاملاً طبیعی است.

حتی ممکن است برای عکاسی از عکس العمل های آنی سوژه بخواهید یک لنز بزرگتر با قدرت زوم بیشتر بردارید و عکس های واقعاً عالی بگیرید.
من دریافته ام که این روش به ویژه زمان عکس گرفتن از بچه ها نتیجه می دهد.

یک تکیه گاه برای مدل نشان دهید

یک تکیه گاه از هر نوع به عکس های خود اضافه کنید و بدین وسیله عکس های خود را جالب تر نمایید.

تمرکز بیش از حد بر روی موضوعاتی غیر از سوژه ممکن است ریسک به حساب بیاید؛ ولی با این کار می توانید داستانی در عکس خود بگنجانید و به مدلی که از آن عکس می گیرید، عمق بیشتری اضافه کنید.

بر روی یک قسمت از بدن مدل تمرکز کنید، از نزدیک عکس بگیرید

پرتره

پرتره

یک لنز با فاصله کانونی زیاد به دوربین خود متصل کنید (یا به سوژه نزدیک شوید) تا بتوانید فقط از یک قسمت بدن مدل عکاسی کنید. عکاسی از دست ها، چشم ها، دهان یا حتی پایین تنه می تواند تصور بیننده از تصویر را تغییر دهد.

گاهی اوقات چیزهایی که خارج از عکس هستند، حرف بیشتری برای گفتن دارند.

قسمتی از چهره یا بدن سوژه را بپوشانید

پرتره

پرتره

یک نوع از بزرگنمایی بر روی قسمتی از بدن مدل، پوشاندن بخشی از چهره یا بدن اوست. این کار را می توانید با لباس، اشیاء، دست های مدل یا فریم بندی قسمتی از بدن انجام دهید.
انجام این کار به این معناست که قسمت کمی را برای تصور و تصویر سازی ذهنی بیننده باقی بگذارید ولی توجه آن ها را نیز به بخش هایی از سوژه جلب کنید که دوست دارید بر آن ها تمرکز کنید.

یک سری عکس پشت سر هم بگیرید

دوربین را روی حالت “burst” یا “continuous shooting” تنظیم نموده و در یک زمان، بیش از یک عکس بگیرید. در این حالت، یک سری عکس به وجود می آید که می توانند با هم ارائه شوند.
این تکنیک می تواند در زمان عکسبرداری از کودکان، یا هر سوژه فعالی که حالت خود را سریعاً تغییر می دهد بسیار مفید باشد.

برای سوژه کادر در نظر بگیرید

کادربندی تکنیکی است که در آن با قرار دادن فریم پیرامون یک بخش از مدل، آن را نسبت به بقیه قسمت ها مورد تمرکز و توجه قرار می دهیم.

کادربندی به تصویر عمق می دهد و دید بیننده را به کانون جلب توجه تصویر هدایت می کند. برای این کار می توانید سوژه را داخل چهارچوب در یا پنجره قرار دهید و از آن ها بخواهید از داخل شکاف به دوربین نگاه کنند.

حتی می توانید از آن ها بخواهید دست های خود را پیرامون صورتشان قرار دهند.

با زاویه دید وسیع عکسبرداری کنید

در زمان عکسبرداری پرتره، استفاده از لنزی با زاویه دید وسیع می تواند به خلق عکس های به یاد ماندنی کمک کند.

با فاصله های کانونی وسیع می توانید عکس های شگفت انگیزی خلق کنید.

این نوع عکاسی ممکن است مناسب عکسبرداری از همسر یا دخترتان نباشد (مگر در حالت بازی و تفریح)؛ ولی استفاده از این فواصل کانونی، بخش هایی از چهره یا بدن را که در لبه های کادر قرار دارند، نسبت به عناصر موجود در مرکز بزرگتر نشان می دهد.

هم چنین زمانی که سوژه شما در حالت پر ابهتی باشد، می تواند تأثیر زیاد و چشمگیری داشته باشد.

دستکاری بک گراند

شخصی که در عکاسی پرتره مدل شماست، کانون توجه عکس است. با این حال گاهی اوقات زمانی که آن ها را در زمینه های متفاوت با بک گراندهای مختلف قرار می دهید، می توانید حالت عکس را به طور چشمگیری عوض کنید. گاهی اوقات دوست دارید بک گراندتان تا حد امکان کوچک باشد.

در حالی که بقیه اوقات، یک بک گراند چشمگیر یا رنگارنگ می تواند سوژه عکس را واقعاً برجسته و مهم نشان دهد.

کلید موفقیت شما، تمرین است.

 کادربندی را تغییر دهید

پرتره

پرتره

بسیاری از عکاسان عادت کرده اند فقط در حالت افقی (زمانی که دوربین به صورت افقی در دست نگه داشته می شود) یا عمودی (زمانی که دوربین به صورت عمودی در دست نگه داشته می شود) عکس بگیرند.

به عکس هایی که تا به حال گرفته اید نگاه کنید و ببینید برای هر یک از کدام حالت استفاده کرده اید.
فقط به این دلیل که کادربندی عمودی “portrait” نام دارد، نباید همیشه از آن برای عکسبرداری پرتره استفاده کنید.

از همه نوع کادربندی در عکس های خود استفاده نموده و تنوع را همیشه رعایت کنید.

دوربین را با زاویه در دستتان بگیرید

کادربندی افقی و عمودی تنها گزینه های موجود در هنگام عکسبرداری پرتره نیستند.

در حالی که در زمان کادربندی افقی و عمودی، عکس گرفتن با زاویه راست و مستقیم مهم است، در دست گرفتن دوربین با یک زاویه مورب تر نیز می تواند جذابیت بیشتری به تصاویر شما بیفزاید.
این نوع از کادربندی می تواند حس جذابیت و انرژی به عکس های شما ببخشد.

عکس هایی بگیرید که روی سوژه خاصی تمرکز نداشته باشند

با این که تمرکز بر روی سوژه ای خاص برای دست یابی به یک هدف نهایی در کارمان اهمیت دارد، ولی گاهی اوقات نبود تمرکز می تواند عکس هایی با احساسات، حالات و علایق واقعی خلق کند.

دو استراتژی اصلی برای عکسبرداری بدون فوکوس وجود دارد:

1) بر روی یک جزء تصویر تمرکز کنید و بقیه اجزاء را محو کنید. بدین منظور، از یک روزنه بزرگ استفاده کنید که عمق کمی ایجاد نموده و بر روی چیزی در جلو یا عقب سوژه تمرکز کنید.

2) تمام تصویر را خارج از فوکوس قرار دهید. برای انجام این کار، روزنه وسیعی انتخاب نمایید ولی بر روی قسمت جلو یا پشت هر چیزی که در تصویر وجود دارد تمرکز کنید (برای رسیدن به این هدف، باید از فوکوس دستی استفاده کنید).

این نوع تصاویر می توانند به طور باورنکردنی رویایی و مرموز باشند.

نشان دادن حرکت

تصاویر پرتره می توانند بسیار ایستا باشند، ولی چه اتفاقی می افتد اگر کمی حرکت به آن ها اضافه کنید؟ این کار را به چند روش می توان انجام داد:

– با حرکت دادن سوژه
– با ثابت نگه داشتن سوژه و حرکت دادن شئ دیگری پیرامون آن
– با حرکت دادن دوربین (یا لنز آن برای دستیابی به بزرگنمایی پی در پی)

نکته کلیدی در مورد سه روش فوق این است که سرعت دیافراگم تا حد کافی کم باشد تا حرکت در تصویر نمایش داده شود.

روش جایگزین این است که از سوژه بخواهید سریع حرکت کند ولی برای تثبیت حرکت باید سرعت دیافراگم زیاد باشد.

 

حالات مختلف سوژه را امتحان کنید

در بعضی از تصاویر پرتره، حالت صورت است که عکس را می سازد. حالات و ژست های مختلف سوژه را در تصاویر خود امتحان کنید.

ولی سعی کنید عکس های غمگین تر و جدی تر بگیرید.

کادر را پر کنید 

یک روش برای اطمینان یافتن از اینکه سوژه شما توجه بیننده را به خود جلب می کند این است که صورت او تمام فضای کادر را پر کند. این کاری نیست که در تمام عکس هایتان انجام دهید؛ ولی اگر سوژه شما تنها موضوع عکس است، واقعاً چیز دیگری برای جلب توجه بیننده وجود ندارد.

در جستجوی یک سوژه جالب باشید

پرتره

پرتره

من دوستی دارم که در خیابان های ملبورن به راه می افتد تا سوژه های جالب پیدا کند و از آن ها عکس بگیرد.

زمانی که فرد جالبی را پیدا می کند، به او نزدیک شده و از او می خواهد برایش ژست بگیرد. سپس سریعاً بک گراند مناسبی پیدا نموده و چندین عکس می گیرد (البته اگر آن ها به او اجازه عکسبرداری دهند).
در نتیجه، او اکنون شگفت انگیزترین و جالب ترین کلکسیون را از عکس های مردم در تمام سنین، با بک گراندهای مختلف دارد.

در حالی که اکثر ما وقت خود را صرف عکسبرداری از اشخاص مورد علاقه خود می کنیم، شاید بد نباشد گاهی هم از غریبه هایی که جالب هستند عکس بگیریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *