نور

نکاتی درباره عکاسی از کودکان: نور ،کراپ کردن ،ترکیب بندی … ( قسمت دوم)

این قسمت از مقاله بیشتر بر روی تاثیرات نور ، ترکیب بندی مناسب و کراپ کردن تصاویر فوکوس داریم.

در ادامه به یکایک این موارد می پردازیم:

نکته # ۱۱: نور خوب را پیدا کنید

نور

نور

این نکته بسیار وسیع و گسترده است و برای بهبود تمامی جنبه های عکاسی به کار می رود. با این وجود، در عکاسی از کودکان می توانیم با گفتن : استفاده از نور طبیعی، موضوع را تا حد ممکن ساده کنیم.

استفاده از نور طبیعی به این معنی است که کودک در نزدیکی یک پنجره قرار بگیرد یا حتی اگر در طول روز آسمان آفتابی و روشن بود، چراغ های داخلی را خاموش کنید.

عکس بالا فقط با استفاده از نور پنجره در یک اتاق تاریک گرفته شده است.

واضح است که اگر می خواهید با صراحت عکس بگیرید، فرزندانتان همیشه در کنار یک پنجره در نور کامل قرار نخواهند داشت.

با این حال، برای آن عکس هایی که در آن زمان خواهید داشت، فقط از فرزندتان بخواهید در جای مناسب بایستد (و یا خودتان دست به کار شوید و مسئولیت چیدمان را به عهده بگیرید).

این روند می تواند تصویر جذاب تری را نسبت به عکسی که در نور نا مناسب گرفته اید، ایجاد کند.

نور خوب

“نور خوب” می تواند به معنای نور جذاب(نورهایی خارج از انتظار عام،به طور مثال نور های مخفی پشت یک ابر یا نور هایی که دیگران روی آنها حساب نمی کنند و آنها را نادید می گیرند) باشد.

بنابراین چشم خود را برای تکه های کوچکی از نور در ناحیه تاریک دیگری که می توانید برای برجسته کردن سوژه به شما کمک کند، آماده کنید.

این جایی است که عکسبرداری در حالت دستی دوربین، ممکن است به شما کمک کند، زیرا شما می توانید نوردهی خود را تغییر دهید تا ناحیه نور غالب باشد و ناحیه تیره تر به سیاه شدن برسد.

اگر هنوز در حالت دستی اعتماد به نفس ندارید، ‘exposure compensation’ دوربین خود را روی تا٪ 0 (-) بچرخانید تا نشان دهد عکسی که شما آن را می خواهید چگونه می شود.

یکی دیگر از پیشگامان عکس های بی نظیر، نور شدید است، به ویژه نور خورشید در هنگام ظهر که بسیار قوی و به طور مستقیم بالای سر است.

اگر خواستار این مدل از عکس هستید کودک را در زاویه های مختلف نور خورشید قرار دهید (در حال حرکت) و در حالت پیوسته عکاسی کنید تا دقیقا متوجه شوید چه زاویه ای درست و مناسب است.

اما برای بهترین عکس‌ها، به کودک بگویید که برود و زیر سایه یک درخت حرکت کنند. نور روی صورت او نرم‌تر خواهد بود و منجر به ثبت تصاویر بسیار خوشایندی خواهد شد.

 

نکته # ۱۲: از کراپ کردن نترسید

نور

نور

ما در مورد کراپ کردن دوربین در اینجا صحبت می کنیم، نه در مقابل کامپیوتر شما – هیچ پدر و مادری برای این کار وقت ندارد!

در مورد کراپ کردن نگران نباشید، ترس از کادر بندی و حذف قسمتی از بدن در نمای تصویر را کنار بگذارید.با این روش به بیننده عکس کمک می کنید تا بر اهمیت قسمت مورد نظرتان در عکس تمرکز کند.

به طور مثال می خواهید در عکس به انگشت های پا کودک اشاره کنید.نیازی نیست در عکس شاهد فوکوس روی انگشت ها به علاوه کل بدن باشیم.

از بدن فاکتور بگیرید و روی سوژه اصلی تمرکز کنید.

با این حال ، اگر شما از قوانین خاصی که برای  کراپ کردن سوژه وجود دارد، پیروی کنید، می توانید فریم را بیشتر با آنچه اهمیت دارد پر کنید. این امر مخصوصا در هنگام عکاسی از کودکان صادق است.

یک گرافیک مفید وجود دارد که به شما نشان می دهد مکان های خوبی برای برداشتن یک بدن است. هرچند به طور کلی با بچه ها نگران نباشید که نزدیکتر شوید و پاهای خود را خارج از تصویر قرار دهید، بالاتر از زانوی یا پاهای بالای مچ پا.

در اینجا یک نمودار مفید وجود دارد که مکان های مناسب برای کراپ کردن بدن را به شما نشان می دهد.

نور

نور

 

با این حال ، به طور کلی در مورد کودکان، از نزدیک شدن و کراپ کردن پا ها از تصویر(قسمت های بالای زانو، یا بالاتر از قوزک) نترسید.

اگر دوربین شما زوم دارد، از آن برای نشان دادن چهره خود با زوم کردن به شدت و برش قسمت بالای سر خود و یا گردن پایین استفاده کنید.

 

نکته # ۱۳: با ترکیب‌بندی خود امتحان کنید

نور

نور

 

ترکیب عکاسی یک موضوع بسیار بزرگ با بسیاری از قوانین است و اغلب این قوانین نیز می توانند شکسته شوند تا یک تصویر محسور کننده ایجاد کنند.

در راستای سادگی، در هنگام عکاسی از کودکان،ما این را توصیه می کنیم که کودک را درست در وسط فریم قرار دهید سپس کادر بندی کنید تا چشم شما با تمام زوایا و کادر های مناسب آشنا شود. به عبارت دیگر، همیشه عکس را با سوژه خود در وسط تصویر نگیرید.

اگر می خواهید با یکی از قوانین محبوب ترکیب بندی عکس بگیرید پیشنهاد می کنیم اول اصول قانون سوم را دقیق بخوانید. این قانون به شما می گوید با قرار دادن صورت کودک خود بر روی یکی از خطوط فرضی که کادر شما را به ۳ قسمت تقسیم می‌کند، می‌توانید به سرعت یک تصویر مسحور کننده ایجاد کنید.

برای انجام این کار، عکس خود را با سوژه خود در وسط ترکیب بندی کنید و دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس خودکار را وارد عمل کنید. سپس تصویر خود را دوباره ترکیب بندی کنید، با قرار دادن سوژه در یکی از خطوط فرضی “قانون سوم”، دکمه شاتر را کاملا به پایین فشار دهید.

 

نکته # ۱۴: زمانبندی همه چیز است

نور

نور

 

شما می دانید که فرزند شما چه زمانی بسیار خوشحال و سر حال است، هنگام از خواب بیدار شدن یا قبل از خواب، پس از صرف زمان استراحت، بازی کردن با اسباب بازی مورد علاقه و غیره و غیره.

با این حساب باید زمان دقیقی را برای عکاسی انتخاب کنید تا کودک به طور طبیعی شاد به نظر برسد.

زمانی را انتخاب کنید که فرزندتان با یک اسباب بازی یا فعالیت درگیر باشد، طوری که کاملا از دوربین بی اطلاع باشد.

 

نکته # ۱۵: با کودک صحبت کنید

نور

نور

 

این نکته برای بزرگسالان هم صادق است، در کل این یک نکته عالی برای بهبود عکس های فرزندان شما، به خصوص بچه های جوان است.

از آنها سوالی بپرسید و منتظر بمانید تا قبل از پاسخ دادن دوربین را بالا ببرید و تصویر را ثبت کنید. یا حتی در هنگام فکر کردن یا پاسخ دادن نیز می توانید عکس بگیرید.

هنگامی که کودک صحبت می کند یا فکر می کند نسبت به دوربین شما حواس پرت یا بی تفاوت است، که این اتفاق به شما اجازه می دهد یک عکس طبیعی داشته باشید.

 

نکته # ۱۶: آن‌ها نیازی به لبخند زدن ندارند

نور

نور

 

اگر فرزندتان هنگام عکسبرداری به شما لبخند نمی زند، نگران نباشید و در هر حال، آن را بپذیرید.

نشان دهید که  در حالت عادی و معمولی چگونه به نظر می‌رسند، نه اینکه هنگام خلق  لبخند جعلی  چطور به نظر می‌رسند .

اگر واقعا میخواهید لبخند بزنند، باید با صحبت کردن در مورد حیوانات، غذا، نمایش تلویزیونی و … این کار را انجام دهید.

 

 

نکته # ۱۷: از یک دستیار استفاده کنید

نور

نور

 

اگر کسی در دسترس شما باشد، از او بخواهید درست پشت سر شما هم سطح با شما بایستد. مهم است که آنها در همان سطح همانند شما قرار بگیرند، در غیر  این صورت چشمان سوژه به دوربین نگاه نمی کند.

اگر شما عکس یک کودک دیگر را می‌گیرید، به مادر و یا پدر کمک کنید که پشت سر شما بایستند و یا خم شوند و نام کودک را صدا کنند، چیز خنده‌داری بگویند یا سر و صدا کنند یا  هر چیزی که برای گرفتن واکنش مطلوب لازم باشد.

یا حتی ساده تر، فقط منتظر بمانید که کودک با شخص دیگری ارتباط برقرار کند، مانند عکس بالا.

 

نکته # ۱۸:  چشم انداز خود را تغییر دهید

نور

نور

 

ماقبلا اشاره کرده بودیم که پایین رفتن در سطح کودک می‌تواند واقعا به هنگام عکاسی از کودکان به ما و ثبت یک تصویر خوب کمک کند. خوب حالا زمان شکستن این قانون است ، اما ما هنوز  از یک زاویه دید استفاده می‌کنیم که عادی نیست.

نور

نور

عکاسی از بچه ها از بالا می تواند چشم انداز جالبی را ارائه دهد. اگر شما یک صفحه LCD در دوربین خود داشته باشید، این چشم انداز را بسیار ساده تر پیدا خواهید کرد .

عکس های مورد علاقه من اغلب آن هایی هستند که مستقیما از بالای سر کودک گرفته شده اند، به خصوص اگر کودک را روی زمین گذاشته باشند.

این زاویه دید در صورت رعایت نکردن ترکیب بندی هرگز یک عکس جالب را ایجاد نمی کند.

حتی ممکن است تصمیم بگیرید که قسمتی از خودتان یا فقط بخشی از شخص دیگری را در عکس مانند دو تصویر بالا قرار دهید.

نور

نور

 

وقتی کودک شما خواب است، سعی کنید آن را دوباره امتحان کنید.دقت کنید که عکس را کاملا عمود برجایی که قرار است قرار بگیرد ، بگیرید. اگر خوش شانس باشید، شریک شما نیز در آن حضور خواهد داشت، و عکسی از نظر احساسی فوق العاده را به ارمغان می آورد .

 

 

نکته # 19:  از مقیاس استفاده کنید

نور

نور

 

به دنبال اطلاعات قبلی، گاهی اوقات یک عکس برای این  جالب  است که کودک واقعا کوچک به نظر برسد ، یا حداقل ، در مقایسه با دیگر اشیا در کادر ، کوچک به نظر برسد.

این نکته می‌تواند به سادگی این باشد که کودک را روی یک صندلی دسته‌دار بزرگ قرار دهید، یا این که کفش‌هایی با سایز بزرگسالان برای او استفاده کنید، یا هنگامی که رو به یک شی بزرگتر از خودش مثل دیوار به عقب برمی گردد عکس بگیرید .

نور

نور

 

 

نکته # 20: نزدیک شوید

نور

نور

 

این نکته ای است که در مورد همه نوع عکاسی اعمال می شود و یکی از آن تفاوت های بزرگ بین یک عکس خوب و یک عکس عالی است.

هنگام عکاسی از کودکان، مگر اینکه شما به طور کامل نیاز به استفاده از زوم در دوربین خود داشته باشید، در غیر این صورت هرگز آن را لمس نکنید.

در عوض به جای زوم کردن بلند شوید و با پای خود به کودک نزدیک شوید، و عکس فوق العاده جذابی را از کودک خود ثبت کنید .

واضح است که شما می‌خواهید فاصله با فرزند خود را برای تنوع بسیار تغییر دهید، اماسعی کنید این گام اضافی را به عکس بعدی خود نزدیک‌تر کنید و ببینید چه تفاوتی می‌تواند ایجاد کند .

یک هشدار – اگر لنز دوربین شما “گسترده/گشاد” است، به عنوان مثال عدد کمتر از 35 mm دارد ، مراقب باشید که سوژه خود را در لبه کادر قرار دهید تا زمانی که نزدیک آن می شوید از پیدایش هر ویژگی تحریف شده یا مضحکی جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *