عکاسی از کودکان

نکاتی درباره عکاسی از کودکان (قسمت اول)

برخی از این نکات در مورد نحوه عکاسی از کودکان ، فنی و برخی دیگر بر اساس علم روانشناسی است. همانطور که در عکاسی پرتره ، گرفتن یک عکس جذاب با درگیر شدن با سوژه شروع می شود.

در مورد نکات فنی، سعی کردیم تا اطلاعات را به ساده ترین حالت ممکن در نظر بگیریم، با این فرض که شما تجربه محدودی با دوربین دارید.

اگر در مورد تکنیک های عکاسی از کودکان یا تنظیمات دوربین سؤالی دارید، آنها را در قسمت نظرات زیر قرار دهید.ما نهایت سعی خود را برای پاسخگویی به شما خواهیم کرد.

 

نکاتی درباره عکاسی از کودکان:

 

نکته # 1: کودک را به دوربین عادت دهید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

حتی به عنوان یک فرد بالغ، قرار گرفتن یک دوربین در مقابل ما باعث ایجاد استرس و از بین رفتن احساسات لحظه ای ما می شود. بنابراین جای تعجب نیست که بچه ها هنگامی که دوربین را به سمت آنها می گیریم رفتار غیر عادی از خود نشان می دهند.

هنگام عکاسی از کودکان، شما باید صبور باشید، دوربین را به اندازه کافی بلند کنید و حرکت دهید تا بچه ها به آن عادت کنند.

بعد از گذشت مدتی کودک دوربین را فراموش می کند و شما آن عکس های ساده و طبیعی را خواهید داشت که همیشه بهترین هستند.

برای اینکه بتوانید همیشه دوربین خود را در دسترس داشته باشید، مطمئن باشید که کیت عکاسی خود را سبک و با حداقل وسایل نگه دارید، سه پایه مسافرتی و لنزهای یدکی خود را کنار بگذارید و بر روی حداقل استفاده از لوازم جانبی تمرکز کنید.

 

نکته # ۲: فوکوس بر روی چشم‌ها

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

اگر دوربین شما توانایی کنترل (فوکوس دستی) را به صورت دستی دارد(به عنوان مثال دوربین تصمیم نمی گیرد که کجا فوکوس کند)، نقطه ی تمرکز آن را درست روی چشم کودک قرار دهید.

اگر کودک به شما نگاه نمی کند، روی نزدیکترین و بهترین زاویه چشم ها تمرکز کنید.

چشم ها همیشه باید در فوکوس شارپ باشند و به طور ایده آل، بیشتر عنبیه / مردمک را نشان می دهند، که در مقابل ناحیه سفید قرار دارد.

چشم ها در عکس چشم بیننده را به سمت خود جذب می کند و باعث جذابیت بیشتر عکس می شود.

اگر واقعا میخواهید چشم فرزندتان مرکز توجه باشد و بیننده را جذب کند، سعی کنید از ‘catch light’ استفاده کنید.

این اتفاق می تواند به شما اطمینان بدهد کمی نور که بر روی صورت کودک شما می تابد و کمک می کند چشم ها زنده تر و شارپ به نظر برسند.

 

نکته # ۳: با کودک هم سطح شوید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

این نکته ساده فورا عکس های فرزند شما را بهبود می بخشد.

سعی کنید اکثریت عکس های فرزند خود را در حالتی ثبت کنید که هم سطح و هم قد کودک شده باشید.

این روش ممکن است همراه با خم شدن و روی زمین نشستن یا حتی دراز کشیدن باشد.

اگر مشغول عکاسی از بیش از یک کودک هستید، سعی کنید قد خود را با بلند قد ترین کودک هم سطح کنید(مگر  اینکه تناسب قدی میان کودکان نباشد که در این صورت به کودکان قد بلند ژست هایی با حالت خم شدن بدهید تا با با کودکان کوچک هم سطح شوند.)

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

شما می‌توانید با ایده های خلاقانه خود اندازه(از لحاظ قدی) فرزند خود را با کم‌تر از سطح چشم خود اغراق کنید و به سمت بالا عکس بگیرید.

به یاد داشته باشید در عکاسی، تصاویر جالب و جذاب، همواره آن دسته از تصاویری هستند که چیزی را نشان می دهند که بیننده قبلا ندیده است یا تصاویری که از لحاظ زاویه دید متفاوت و عجیب هستند.

 

نکته # ۴: از همه چیز عکس بگیرید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

هنگام عکاسی از کودکان، فقط از لحظات اصلی یا خاص (مثل فوت کردن شمع ها، باز کردن هدایا و …) عکس نگیرید بلکه به جزئیات هم توجه داشته باشید.

به طور مثال حالت چهره کودک هنگام ترکیدن بادکنک یا سوپرایز شدن از هدایا

اغلب این لحظه ها است که شخصیت واقعی کودک شما را نشان می دهند.در آینده زمانی که به این عکس ها نگاه می  کنید خاطرات و حس و حال آن لحظه ها برای شما ملموس هستند.

عکس های مرحله ای همه چیز را خوب و مناسب (در واقع به روایت تصویر) بازگو می کنند، اما سعی کنید  برخی از لحظات را بدون سانسور و صریح  ثبت کنید تا کل داستان فرزندان شما را در حال رشد نشان دهد.

 

نکته # ۵: صورت را روشن ترین عنصر قرار دهید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

این نکته برای هر موقعیتی صدق نمی کند، اما به طور کلی، شما باید سعی کنید مطمئن شوید که چهره فرزندتان در عکس شما درخشان ترین عنصر است.

این موضوع بسیار ساده است، شما باید زاویه خود را عوض کنید تا جایی که به جای آسمان روشن، یک دیوار تیره پشت سر فرزندتان باشد.

اگر نمیتوانید این کار را انجام دهید، سعی کنید صورت کودک را با تنظیمات دوربین نوردهی کنید. سپس تنظیم کنید تا چهره کودک زیبا و روشن و یا حداقل روشن تر از پس زمینه آن باشد.

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

اگر از  iPhone استفاده می‌کنید، بر رویصورت سوژه خود ضربه بزنید، سپس نوردهی تصویر خود رابا نگه داشتن انگشتخود تا زمانی که ” af / ae ” روی 

صفحه ظاهرشود،قفل کنید.   

حالا دوباره ترکیب‌بندی خود را تنظیم کنید، درصورت نیاز، نوردهی خود را به سمت بالا یا پایین تنظیم کنید، و در نهایت عکس را بگیرید.

 

 

نکته # ۶: یک پس‌زمینه ساده انتخاب کنید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

کودکان اغلب لباس رنگی دارند و یا تی شرت با الگوهای و شخصیت های انیمیشنی دارند. سعی کنید که پس زمینه ای را پیدا کنید که بدون پیچیدگی  باشد و مراقب باشید که شاخه های درختی یا سایه ای از چهره یا سر خود در پس زمینه وجود نداشته باشد.

 

 

نکته # ۷: نگاه بیننده را جذب کنید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

اگر در عکس چندین نفر وجود داشتند، چگونه می توانید جذابیت کودک را چند برابر کنید طوری که بیننده اولین چیزی که در تصویر می بیند کودک شما باشد؟

یکی از روش های معروف عکاسی از کودکان برای رعایت این نکته این است که از فرد بزرگسال یا فرزند بزرگ تر می خواهیم که به سمت بچه کوچکتر نگاه کند.

این کار باعث می شود تا یک تصویر جذاب تر نسبت به اینکه هر دو سوژه به دوربین نگاه کنند داشته باشیم.

اگر شما عکاسی یک کودک با دو بزرگسال دارید، هر دو را برای نگاه کردن به کودک برای یک تصویر جذاب نگاه دارید.

اطمینان حاصل کنید که سر آنها به هم نزدیک است، که معمولا به این معنی است که آنها را به ارتفاع نزدیک به فرزندشان خم کنید.

 

نکته # ۸:در سکوت و با احتیاط عکس بگیرید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

اگر وقت ندارید که کودکان را به دوربین عادت دهید سعی کنید چند عکس موذیانه(در زمانی که حواس شان به دوربین نیست) از آنها بگیرید.

اگر دوربین شما یک صفحه نمایش روشن ندارد، دوربین را دور از صورت تان بگیرید.

نگه داشتن آن در سطح قفسه سینه برای عکاسی در حالی که کودک از شما فاصله ی زیادی دارد به این صورت به نظر می رسد که کودک به مستقیم به دوربین نگاه می کند.

 

نکته # ۹: صورت خود را نشان بدهید

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

در نظر بگیرید جسمی سیاه یا سفید کاملا یا نیم بیشتر صورت شما را در مقابل کودک پوشانده است. قطعا کودک واکنش نشان می دهد و باعث اختلال در روند عکاسی از کودکان می شود.

سعی کنید دوربین را کمی پایین تر از صورت خود نگه دارید.

 

نکته # ۱۰: فلاش (حالت پیوسته) دوست شما است

 

عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان

 

اگر دوربین شما فلاش سریعی دارد(حالت عکسبرادری پیوسته: ثبت چندین عکس پشت سر هم در لحظه) ،از آن برای تمامی مراحل عکاسی از کودکان استفاده کنید.

این کار زیاده روی نیست بلکه شانسی است برای ثبت بهترین شات عکس خود!
عکس‌های دیجیتال لزوما آزاد هستند، پس اگر می‌خواهید یک لحظه خاص را به دست آورید، از گرفتن بسیاری از آن‌ها(عکس های حالت پیوسته) نترسید.

کودکان غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و به سرعت حرکت می‌کنند، بنابراین عکاسی از تعداد زیادی  عکس در یک زمان می‌تواند به افزایش شانس گرفتن عکس‌های خوب کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *