نورپردازی

چگونه با فلاش های دوربین عکاسی نورپردازی بهتری انجام دهیم؟

فهم نورپردازی

استفاده از فلاش دوربین برای نورپردازی بخشی اجتناب ناپذیر از عکاسی است ، به خصوص از آنجا که عکاسی عمدتا به نور مربوط می شود.اما برای گرفتن اعتماد به نفس بیشتر در استفاده از فلاش های داخلی و خارجی هنگام گرفتن عکس ، ابتدا باید بسیاری از کاربرد های آن درک شود.

برخلاف آنچه که بسیاری از مبتدیان فکر می‌کنند ، فلاش تنها برای روشن کردن یک صحنه یا سوژه نزدیک استفاده نمی‌شود.

هم چنین می‌تواند حالت را برای نورپردازی تنظیم کند ، برعناصر تصویر تاکید کند ، و جلوه ‌های ویژه را در عکس شما ایجاد کند.

فلاش های دوربین عکاسی را برای عکاسان بسیار  سرگرم کننده و مفید می کنند.

در این مقاله ما می توانیم بسیاری از روش های استفاده از فلاش های دوربین برای بهبود بخشیدن تصاویری که می گیرید را به شما آموزش دهیم.

همچنین این که چگونه می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

توصیه های عکاسی با فلاش

نورپردازی

نورپردازی

برای تبدیل شدن به یک عکاس ماهر باید در هر شرایط نوری و نورپردازی قادر به عکاسی و فیلم برداری باشید.در نتیجه باید دانش و تجربه کافی در مورد فلاش دوربین  و استفاده از آن را داشته باشید.

در زیر چند تکنیک عکاسی با استفاده و نورپردازی با فلاش  که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است وجود دارد. ممکن است در مورد آن شنیده باشید یا تا به حال از آن ها استفاده کرده باشید.. شما می توانید برای بعضی از آن ها از فلاش های داخلی دوربین خود را استفاده کنید، اما برای کنترل و آزادی بیشتر و همچنین خلاقیت ، باید از یک فلاش با پایه خارجی استفاده کنید.

 

  • انعکاس نور
  • خنثی کردن فلاش شما
  • استفاده از نور محیط
  • استفاده از فلاش رنگی
  • استفاده از تکنولوژی TTL
  • به کار انداختن همگام‌سازی فلاش سرعت بالا
  • استفاده بیش از یک فلاش

 

انعکاس نور

نورپردازی

نورپردازی

یکی از اولین و مهم ترین نکته هایی که عکاسان مشتاق آن هستند که درباره عکاسی با فلاش یاد بگیرند این است که فلاش به طور مستقیم و بدون هیچ آسیبی به سوژه شما اشاره می کند.

در  هر صورت ، هیچ کس نمی خواهد در عکس های خود سایه های سخت و ناخوشایند ، نورپردازی خشن و یکنواختی  را ببیند.

کلیدنور پردازی بهتر بازتاب نور فلاش بر روی سطح دیگر است.

این به این معنا است که نور فلاش خود را در جای دیگر مانند یک دیوار با رنگ خنثی، سقف یا یک کارت باز تابنده بر روی فلاش شلیک کنید ، تا یک منبع نور بزرگتر را ایجاد کنید و نور را که سوژه شما را تحت تاثیر قرار می دهد، نرم کنید.

 

خنثی کردن فلاش شما

نورپردازی

نورپردازی

یک روش دیگر برای ایجاد نورپردازی جذاب ‌تر ، پخش کردن نوری است که از فلاش شما ساطع می‌شود.

مانند بالا بردن نور، با استفاده از یک diffuser ،  اندازه ناحیه فلاش را افزایش می‌دهد تا نرم ‌تر و حتی نور بیشتری ایجاد کند.

diffuser ها فلاش خارج از نور وجود دارند و diffusers  به ظاهر tupperware برای اسپیدلایت های حرفه‌ای هم هستند ، هر دو برای گشاد کردن پوشش فلاش شما ، حتی زمانی که آن را به سمت سوژه خود هدایت می‌کنند ، بهینه‌سازی شده‌اند.

اما برای بیشتر کردن اثر نورپردازی استودیو بدون توده ، softboxes  کوچک نیز وجود دارند که می‌توانند با Speedlight خود استفاده شوند.

 

استفاده از نور محیط

نورپردازی

نورپردازی

راحت نگه داشتن دوربین تان برای ارائه نور بهتر برای سوژه ، آسان است ، اما همیشه بهترین نتایج عکاسی را ایجاد نمی‌کند.

اغلب اوقات ، زمانی که مشغول نوردهی سوژه خود هستید ، پس‌زمینه را تقریبا به طور کامل حذف خواهید کرد.

اجازه دادن به نور محیط و پس‌زمینه شما برای ظاهر شدن بافت را ، به سوژه شما اضافه می‌کند و به عکس شما یک حس هویت می‌دهد.

شما می‌توانید این کار را با عکاسی در مد نوردهی دستی (Manual) به جای حالت خودکار انجام دهید و سپس تنظیمات دوربین خود را تنظیم کنید تا ابتدا پس‌زمینه را نوردهی کنید .

این کار سوژه شما را کم‌تر نوردهی می‌کند ، امابعد شما می‌توانید از قدرت فلاش مناسب برای جبران تفاوت بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه و نوردهی صحیح سوژه خود استفاده کنید.

نکته: برای ایجاد جلوه های خنک در هنگام عکسبرداری از جشن های تعطیلات و در دیگر شرایط کم نور از همگام سازی پرده عقب (rear curtain) استفاده کنید.

این تنظیم به فلاش شما می گوید که کمی بعد – درست قبل از اینکه شاتر بسته شود – برای ضبط برخی از نورهای محیط تاریک و مات قبل از انفجار نور چگونه استفاده کنید.

 

استفاده از فلاش رنگی

نورپردازی

نورپردازی

استفاده از ژل های فلش یک راه عالی برای اضافه کردن رنگ مورد علاقه خود به عکس است.

آنها می توانند به فلش شما متصل شوند تا رنگی ، رنگی و متفاوت را به نوری که آن منتشر می کند اضافه کند.

به غیر از تولید جلوه ها و اثرات خلاق ، معمولا برای مطابقت رنگ فلش با نور محیط استفاده می شود.

چراغ های اتاق معمولا دارای دمای رنگ متفاوت نسبت به فلاش هستند. بدون مطابقت با درجه حرارت نور، تصویر شما غیر طبیعی خواهد بود و برای بینندگان آسان می شود که بگویند از فلاش استفاده شده است.

این می تواند به راحتی توسط تنظیم تعادل رنگ سفید دوربین شما به خودکار و یا tungsten (برای نور tungsten اتاق) و پس از آن اضافه کردن یک فیلتر کهربایی یا رنگ درجه حرارت نارنجی (CTO) بر روی لنز فلاش برای اصلاح رنگ پیش‌زمینه شما ثابت شود.

 

نکته : از پخش کننده های (diffusers) فلش رنگی برای پخش و اصلاح دمای رنگ نور حاصل از فلش با یک وسیله جانبی استفاده کنید.

 

 

استفاده از تکنولوژی TTL

نورپردازی

نورپردازی

استفاده از حالت فوکوس (TTL) از طریق فلاش شما کمک می کند عکسبرداری را در شرایط تغییر شرایط نور محیط بسیار ساده تر انجام دهید.

وقتی که فعال شد (iTTL برای نیکون و eTTL برای کانن) ، فلاش به سرعت با دوربین ارتباط برقرار می کند و سپس وضعیت روشنایی فعلی و فاصله بین فلش و موضوع مورد بررسی قرار می گیرد تا قدرت فلاش مورد نیاز برای روشن شدن صحنه تعیین شود.

این باعث می شود تا تقریبا در هر وضعیت عکسبرداری مناسب باشد و همچنین می تواند در ارتباط با تکنیک های بازتاب استفاده شود.

نکته :  سعی کنید برای کم کردن قدرت فلاش و تولید  نتایج کمی  طبیعی‌ تر به فلاش مراجعه کنید تا قدرت فلاش را کم کنید.

 

به کار انداختن همگام‌سازی فلاش سرعت بالا

نورپردازی

نورپردازی

ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که شما می‌خواهید از فلاش خود با یک سرعت شاتر سریع ، یا برای توقف حرکت و یا تامین نور پر کننده هنگام عکاسی در روزروشن استفاده کنید.

با این حال ، چیزی به عنوان حداکثر سرعت همگام‌ سازی فلاش وجود دارد ، که سریع‌ترین سرعت شاتر است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

با گذشت بیش از ۱ / ۱۲۵ یا ۱ / ۲۵۰، بسته به مدل دوربین شما ، بخش‌های بزرگی از سیاه و سفید را در تصویر نهایی خود رها خواهید کرد،  به لطف شاتر که سنسور تصویر را مسدود می‌کند.

دلیل بخشی از اینکه سرعت همگام سازی دوربین شما با فلاش شما خوب کار نمی کند این است که مدت زمان فلاش کوتاه تر از مواجهه با نوردهی های  سرعت شاتر است.

با روشن کردن فلاش همگام‌سازی سرعت بالا در(دوربین کانن) یا FP خودکار (در دوربین نیکون)، فلاش بیشتر و در لحظه‌ای دقیق که سنسور به طور کامل نوردهی می‌شود ، فایر می‌شود.

استفاده بیش از یک فلاش

نورپردازی

نورپردازی

برای یک افکت نور سه بعدی ، شما می‌توانید بیش از یک فلاش برای روشن کردن سوژه خود استفاده کنید.  این امر مستلزم دانش قابل ‌توجه در کار و راه ‌اندازی و همگام سازی چندین فلاش بی ‌سیم با دوربین شما به طور مستقیم یا از طریق یک فرستنده  بی ‌سیم است.

 

مفهوم استفاده از بیش از یک واحد فلاش ساده است:  شما از چندین نور برای ایجاد سایه‌ها ، هایلایت ها ، و گاهی حتی لایت های لمسی بر روی سوژه خود استفاده می‌کنید.

برای ایجاد نورپردازی با سه پایه با کیفیت با استودیو ، شما نیاز به یک نور کلیدی رو به روی سوژه خود دارید که نزدیک به هر دو طرف دوربین قرار می گیرید.

یک نور پر کننده با سوژه خود قرار گرفته و نزدیک طرف دیگر دوربین قرار می گیرد و یک نور پس زمینه سوژه (به صورت ایده آل با Fill Light روبرو می شود) برای ایجاد جلوه های ظریف و جدا کردن سوژه از پس زمینه.

همچنین می توانید از Fill Light یا Backlight با Light Key برای تنظیم دو نقطه استفاده کنید.

 

منبع : www.adorama.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *