نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش , وظایف آنها , تعداد ساقدوش ها سوالات متداولی هستند که در بازه برگزاری مراسم عروسی با آنها مواجه می شویم.
پاسخ به این دست سوالات بسیار آسان و امکان پذیر است. با این حال با وجود تجربه ی استودیو آموند در این زمینه توصیه میشود که در مرحله اول مقداری با معنی و تاریخ ساقدوش آشنا شویم.

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

ساقدوش در تاریخ ( تاریخچه )

تقریبا در تمامی فرهنگ ها ساقدوش یا مفهومی با این کاربرد وجود داشته.
وجه مشترک ساقدوش ها در تمام ملل همراه بودن آنها در طول مراسم است که در طول تاریخ و در فرهنگ های گوناگون شکل و حالات مختلفی به خود گرفته.
برای مثال در فرهنگ ما حضور ساقدوش به عنوان حامی و همراه بوده و در سنت های قدیمی که داماد باید عروس را می ربود تا صلاحیت خود را ثابت کند نقشی بسیار پررنگ داشته است.
در فرهنگهای غربی ( آلمان بخصوص) حضور ساقدوش ها جنبه ی خرافی داشته و به عنوان عامل گمراه کننده ی نیروهای پلید در نظر گرفته میشد . به گونه ای که عروس و داماد و ساقدوش هایشان به یک شکل لباس میپوشیدند تا نیروهای پلید نتوانند عروس و داماد را شناسایی و در بخت و اقبال آنها باعث بدشگونی شوند.

جایگاه امروزی ساقدوش

امروز رسالت ساقدوش حضور در مراسم عروسی قبل , حین و در پایان مراسم میباشد.
ساقدوش ها از بین خانواده و بهترین دوستان انتخاب می شوند . افرادی که زوج آنها را دوست دارند و در حضورشان احساس امنیت و آرامش می کنند.
البته امروزه پدیده هایی مثل شبکه های اجتماعی و تب خاطره سازیه غیر واقعی , ساقدوش ها در نقش مدل های عکاسی ظاهر میشوند و زینت بخش آلبوم , فیلم ها و مراسم هستند.

نقش اصلی ساقدوش

نقش اصلی ساقدوش , حضور در مراسم , خاطره سازی و در برخی موارد برداشتن باری از دوش عروس و داماد است.
همانطور که میدانیم فرایند عروسی یک پروسه بسیار پر استرس و زمانبر است که حضور چند دوست مورد اطمینان میتواند بسیاری از سختی های کار را آسان نموده و بهبود بخشد.
کار ساقدوش ها از حفظ روحیه ی زوج شروع شده ، با اجرا و تقسیم امور و ایده پردازی و هماهنگی ادامه پیدا کرده و در آخرین مراحل پس از مراسم پایان میپذیرد.

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

ساقدوش عروس Bridesmaid

ساقدوش های عروس معمولا از بین دوستان وآشنایان مجرد و در سن ازدواج انتخاب میشوند. البته انتخاب خانم های متاهل نیز غیر معمول نیست.
در بین ساقدوش ها اگر کسی مسئولیت های بیشتری را برعهده گیرد و در هماهنگی ها و تصمیم گیری ها شریک شود ، حکم مسئول دیگر ساقدوشان را پیدا میکند که در ادبیات ما نامگذاری نشده ولی در زبتن انگلیسی اگر مجرد باشد maid of honor و اگر ازدواج کرده matron of honor نام میگیرد.
البته در برخی مراسم ها شاهد حضور دختران جوانی هستیم که به سن ازدواج نرسیده اند (junior bridesmaid) .
در کشور هایی مانند نروژ و هلند حضور دختران کم سن و سال به عنوان ساثدوش مرسوم تر است و معمولا آنها را با سبدهای گل در دست و یا در حال نگاه داشتن دنباله لباس عروس میبینیم.

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

ساقدوش داماد Groomsman

نوع انتخاب ساقدوش داماد نیز مانند عروس میباشد. اولویت اول داماد best man نام میگیرد که بعضا وظیفه حمل حلقه ی داماد نیز با اوست. در مراسمی که برای افراد نظامی برگزار میشود ساقدوش اصلی را swordsmen میگویند که معمولا انتخاب اصلی داماد بوده و در کنار هم خدمت کرده اند.

تعداد ساقدوش ها

در این رابطه سه فاکتور مطرح وجود دارد که آنها را برسی می کنیم.

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

تمایل عروس و داماد

اولویت اول خود زوج هستند که تعداد ساقدوش هایشان را بسته به گستره ی دوستانشان انتخاب میکنند.

جایگاه خانوادگی

تاریخچه ، قدمت ، بزرگی و وسعت فامیلی و از طرف دیگر وضع مالی و قدرت اجتماعی خانواده ها در تعداد ساقدوش ها موثر است و معمولا هرچه موارد مذکور بیشتر و بزرگتر باشند تعداد ساقدوش ها نیز انتظار میرود بیشتر باشد.

تعداد میهمانان

این فاکتور بیشتر در مراسم های غربی که وظایف ساقدوش ها بیشتر ،منظم تر و جدی تر است لحاظ میشود. بدین صورت که در ازای هر 40 یا 50 میهمان یک زوج ساقدوش در نظر میگیرند.

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

ساقدوش در دیگر فرهنگ ها

در فرهنگ های مختلف نقش های متفاوتی برای ساقدوش در نظر گرفته می شود. مثلا در یونان best man وظیفه محافظت عروس در نبود داماد را دارد و مرسوم است که در نبود داماد کفش عروس ، وسیله ای از او یا حتی خود عروس را می ربایند و داماد و best man باید با پول یا یک حرکت استهزا آمیز سهل انگاریشان را برای عروس جبران کنند.
دربین برخی ارتدکس ها مرسوم است که ساقدوش ها همه یا قسمت زیادی از هزینه های مراسم را تقبل میکنند . یا در یوگاندا ساقدوش باید خود ازدواج کرده باشد و زندگی موفقی داشته و عروس و داماد را در مراحل ازدواج ، زناشویی و مراسم راهنمایی و هدایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *