فهم نور در پرتره

فهم نور در پرتره

فهم نور در پرتره

فهم نور1

عکاسی در نور طبیعی فهم نور در پرتره

آیا قیمت بالای تجهیزات عکاسی شما را از گرفتن یک پرتره عالی منصرف کرده است ، پس شما از عکاسی در نور طبیعی غافل شده اید.

عکاسی یعنی فهم نور. یادگیری نحوه دیدن نور برای ایجاد چشم عکاس ضروری است. هنگام گرفتن تصاویر، تعیین شدت، رنگ و جهت نور به شما می آموزد که چگونه سوژه خود را با تغییرات آن منطبق کنید و از تنظیمات دوربین استفاده کنید.

 

شدت نور

نور شدید مستقیم می تواند بسیار بد باشد. شما اغلب این شرایط را در روزهای آفتابی  می بینید. نور شدید کنتراست بین نور و سایه را تشدید می کند و  بسیار غیر قابل تحمل است. عکاسی در نور شدید خورشید ، باعث ایجاد سایه در گودی چشم سوژه میشود که او را خسته نشان میدهد.داشتن درک صحیح از فهم نور در پرتره این مشکل را مرتفع میسازد.

هنگامی که با نور کم کار می کنید، کنتراست پایین تر است و نور بسیار دلپذیر است. وقتی  خورشید سرخ و درخشان میشود، به وسیله چند تکنیک میتوانید نور را کنترل کنید.

پوشش دهنده پیدا کنید ،سایه می تواند به عنوان یک diffuser عمل کند. سعی کنید سوژه خود را تحت پوشش یک سایبان یا سایه پوشش درخت قرار دهید.نکته مهم اینست که مطمئن شوید سوژه بطور یکنواخت در سایه باشد ، هر مقدار از درخشش خورشید روی سوژه در عکس دیده میشود . در مواردی که سایه ای وجود ندارد به وسیله یک پارچه سایه را ایجاد کنید.

اگر از پنجره به عنوان منبع نور استفاده میکنید، سوژه خود را از پنجره دور کنید تا شدت نور کاهش یابد. یا پرده ها را بکشید.

 

رنگ نور

برخی از نورها سردند و دارای رنگ سایه ای بیشتر ،برخی گرم و دارای یک رنگ طلایی ، چشمان ما به طور طبیعی به نور واکنش نشان میدهد تا رنگها در شرایط روشنایی متفاوت ، با هم تفاوت داشته باشد ،اما دوربین این قایلیت را ندارد. به همین دلیل تعادل رنگ سفید (white balance) بسیار مهم است. وقتی با نور طبیعی عکاسی میکنید می توانید از تنظیم تعادل رنگ سفید استفاده کنید که برای نوع نور کار شما مناسب است، مثلا آفتابی، سایه یا ابری .

اشیائی که نور از آن بازتاب می کند رنگ را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر رنگ در تصویر شما درست نباشد پوست سوژه را رنجور نشان میدهد. بهترین نتایج تعادل رنگ سفید هنگامی ست که از تعادل دستی استفاده می کنید . کارت خاکستری را تهیه کنید و همیشه داشته باشید تا بتوانید در هر شات از تعادل سفارشی بهره مند شوید.

فهم نور در پرتره

فهم نور2

قانون کلی در فهم نور در پرتره

شناخت منبع نور در فهم نور در پرتره به شما کمک خواهد کرد تا بدانید کجا سوژه را قرار داده  تا بهترین تصویر را بگیرید. بطور طبیعی بگذارید نور خورشید مستقیما به صورت سوژه بتابد تا ویژگیهای آن را بشناسید.این همیشه بهترین انتخاب نیست. نگاه کردن مستقیم سوژه به آفتاب حالت چشم را عوض میکند، و به همین دلیل سایه های ایجاد شده در گودی چشم باعث میشود خسته به نظر برسد. در عوض سعی کنید خورشید پشت سوژه باشد ، نور پس زمینه باعث زیبا دیده شدن موها میشود. برای پوشش سایه ها در این مورد باید از فلش استفاده کنید تا سایه ها پر شود.

اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید که سوژه را کجا قرار دهید که در ارتباط بهتری با منبع نور باشد ، این تمرین میتواند به شما کمک کند تا محل از بین رفتن نور را پیدا کنید ; سوژه خود را در محلی که می خواهید عکاسی کنید قرار دهید ، همینطور که میخواهید عکس بگیرید از سوژه دور شوید حالا در اطراف سوژه شروع به قدم زدن کنید و تمام حواستان را روی دیدن همه زاویه های انتشار نور معطوف کنید. بگذارید سوژه هم با شما قدم بزند ( حول محور حلقه ای که شما تعیین کرده اید) توجه کامل شما روی تغییرات نور به شما این امکان را میدهد تا بهترین تصمیم را بگیرید.

آموزش فهم نور در پرتره زمان بر است پس صبور باشید ، با رسیدن به این درک عکاسی برای شما لذت بخشتر و آسانتر میشود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *